Új év, új gazdasági környezet: több régiós országban is magasabb az infláció, mint Magyarországon
Hazánkban sikerült letörni az ár-bér spirált: az árnövekedés lassul, a bérnövekedés gyorsul.
Elsősorban a piaci szolgáltatások árcsökkenésének köszönhető, hogy az infláció 0,5 százalékponttal 3,4 százalékra, a maginfláció 0,7 százalékponttal 4,0 százalékra csökkent szeptemberben az előző hónaphoz képest. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 0,7 százalékponttal csökkent és 3,5 százalékos értéket mutatott – kommentálta a legfrissebb inflációs adatokat csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó, a jegybank által számolt alapmutatók közül a keresletérzékeny termékek árindexe 0,6 százalékponttal 3,0 százalékra, a ritkán változó árú termékek és szolgáltatások inflációja 0,1 százalékponttal 4,0 százalékra csökkent az előző hónaphoz képest.
Az előzményeket értékelve az MNB azt állapította meg, hogy az árazási döntéseket az elmúlt hónapokban a koronavírus-járvány következtében a nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte. A gazdaság újraindulását követő nyári hónapokban magasabb árdinamika volt megfigyelhető, amihez a megelőző hónapokban elmaradt átárazások érvényesítése mellett egyes esetekben az áremelések előrehozása is hozzájárulhatott. Ezzel szemben szeptember során általánosan alacsonyabb árdinamika volt jellemző.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkentek, a mobiltelefon, internet, illetve a belföldi üdülési szolgáltatások árainak csökkenése következtében.
Az MNB elemzésében megjegyezték azt is, hogy a szabályozott termékek árai augusztushoz képest 0,6 százalékkal csökkentek, amit a tankönyvek ingyenességének minden évfolyamra történt kiterjesztése okozott.
(MTI)